Hvalpetræning på Amager, København

Hvalpetræning består af mere end blot lydighedsøvelser. Hos Hjørnegårdens Dyreklinik vil du møde Trine Jensen til hvalpetræning, der er uddannet hundetræner med flere års erfaring. Man kan aldrig påbegynde træningen for tidligt. Det er nemlig særdeles vigtigt for din hvalps udvikling, at den i en tidlig alder lærer at omgås andre, så den udvikler et tillidsfuldt forhold til omverdenen. Til vores hvalpetræning på Amager har vi foruden lydighedstræning også fokus på socialisering og miljøtræning. Således formindskes risikoen for, at din hvalp udvikler nervøse eller aggressive adfærdstendenser overfor andre hunde og mennesker. Læs om vores træning af hundehvalp og tilmeld dig.

Læs også om vores hvalpelegestue og hundetræning på Amager.

Kontakt os for tidsbestilling til hvalpetræning

Hvis du har spørgsmål til hvalpetræning eller eller ønsker at deltage på et hvalpetræningshold, er du velkommen til at kontakte Hjørnegårdens Dyreklinik.

I vores hvalpetræning på Amager benytter vi os af træningsmetoden kaldet ’positiv forstærkning’. Denne metode er baseret på det videnskabelige princip om, at belønninger er motivationsfremmende i forhold til hundens indlæring. Denne tilgang kommer til udtryk ved, at vi belønner hunden ved god opførsel frem for at straffe ved dårlig opførsel.

Ros og godbidder er derfor vigtige elementer i vores træningsform. Vi er overbeviste om, at denne tilgang sikrer en glad og lydig hund samtidig med, at det opbygger en god relation mellem hund og ejer.

Et godt samarbejde mellem hund og ejer er grundstenen for at kunne udvikle hundens træningsfærdigheder. Til vores hvalpetræning på Amager handler det derfor ikke kun om, at din hund skal lære at forstå dig. Det gælder også om, at få dig til at forstå din hund. Vi hjælper dig med at få en indsigt i hundens væsen, og giver dig værktøjer til at forstå, hvad din hund trives med træningsmæssigt. Det er med udgangspunkt i denne viden, at du kan udarbejde en realistisk målsætning for træningen, som både du og din hund bliver glade for.

Med vores dyreklinik beliggende i Kastrup, har du nem adgang til hvalpetræning på Amager. For at sikre et optimalt resultat, varetages vores kurser udelukkende af certificerede hundeinstruktører, der har grundig erfaring med at arbejde med hunde på et professionelt plan. Hvis du tilmelder dig vores hvalpetræning på Amager, vil du komme på et lille hold bestående af max 6 hunde.

På den måde kan du vide dig sikker på, at der i løbet af hver træningsgang er tid tilovers, hvor du kan rådføre dig med vores hundeinstruktør. Dette er en fordel, hvis du eksempelvis oplever særlige udfordringer med din hund.

Benyt dig af, at din hunds indlæringsevne er bedst som hvalp, og tilmeld dig vores hvalpetræning i København på Amager i dag. Hvis du ønsker at vide mere om vores kurser, er du også altid velkommen til at kontakte os. Se mere om dyrlæge til hunde.

Nyt fra vores verden

01. aug 2024

Vaccination af katte og hunde

Som hvalpe og killinger har hunde og katte intet immunforsvar. De første 2-3 måneder af deres liv…

16. jul 2024

Plej din kanin korrekt

Kaninens popularitet som kæledyr er stigende, og med den rigtige tilgang og pleje…

29. jun 2024

Neutralisering

Neutralisering er en samlet betegnelse for kastration af handyret og sterilisation af hundyret.

Altid sød, venlig og god betjening. Top professionelt og man føler sig i gode og trygge hænder.

Line Hinsby

Via Google

Sødt og imødekommende personale, dejligt de ringer og spørger ind til tilstand efter operation. De har flere gange i løbet af dagen ringet og holdt mig opdateret. Dejligt når man har en syg kat. De er ny vores faste dyrlæge.

Maria Schneider

Via Google

God information om forløb fra tidsbestilling, under besøg og blev ringet op et par dage efter for at følge op på hvordan vores hund havde det bagefter. Har følt mig tryg hele vejen igennem dette lille forløb. (Alm. tandrensning med fuld narkose)

Familien Fischer

Via Google

Føler mig tryg ved Hjørnegårdens Dyreklinik, møder altid smilende og glad personale, får en god behandling, svar og forklaring på behandlingen

Johnny Hansen

Via Google

Jeg havde været forbi med mig og min kærestes kattekilling. Og jeg blev mødt af et enormt sød personale, som gjorde det hele lidt nemmere. Samt de var super gode til at give besked af hvad der skete undervejs. Hvilket gjorde mig rigtig tryg, samt dyrelægen var også enormt god til at fortælle mig om hvad jeg så skulle gøre når jeg kom hjem så han kunne få den bedste bedring. Jeg kom og hentede min kat efter omkring 3 timer. Og nu her 3 dage efter har han det meget bedre 🙂

Ida Ryttersø Andresen

Via Google

Mine bedste anbefalinger – Min 9 mdr. hvalp kunne ikke støtte på sit ene forben. Hen over jul og nytår måtte vi forbi Hjørnegården 3 gange da det blev værre og værre. Hjørnegården fandt hver gang en tid til os og fik ham gennem røntgen og relevante undersøgelser, så alt lå klar til deres Ortopæd kom fra ferie efter nytår. Indtil da blev han fint smertebehandlet. Efter nytår fik vi en endelig undersøgelse og diagnose hos ortopæd. Jeg har (heldigvis) ikke meget erfaring med dyrlæger, men jeg har i hele dette forløb følt at min hund var i gode, trygge og kompetente hænder. Nu begynder vi fysioterapi forløb, også hos Hjørnegården. Stor tak til Hjørnegården for at tage jer godt af Carlos og for at finde “huller” til os. Jeg har kun positivt at sige, både om forløb, økonomi, procedurer, åbningstider, velvillighed, personale. Hjørnegården blir vores faste dyrlæge 🐶

Bettina

Via Trustpilot

Dyrlægerne her, især Marianne, er definitionen af, hvad rigtige dyrlæger er: de 100% ærlige omkring, hvad de mener er det bedste for dyret og går aldrig på kompromis med deres løfte til dyrene og det viser, at de har hjertet på det rigtige sted. De er vanvittigt dygtige fagligt og utroligt omsorgsfulde. Min mor og jeg skulle have tjekket vores hund Ludvigs helbred og kom specifikt ned til Marianne, fordi vi vidste, at hun ville være ærlig. Det endte med en aflivning, hvor der blev skabt de mest omsorgsfulde omstændigheder. Vi er dybt taknemmelige for at have disse mennesker som vores dyrlæger. Kh, Nina, Michelle og Ludvig

Fru Nina Hansen

Via Trustpilot

CHICO er mit alt og for min familie. Jeg har aldrig haft eh hund før, alt er nyt for mig. Chicos dyrelæge vejledte mig, lyttede til mig og behandlede Chico med stor blidhed og hengivenhed fra den første dag vi besøgte klinikken, personalet er altid opmærksomme, hjælpsomme og hilse på os, nå vi ankommer, derfor valgte jeg denne dyreklinik, der er varm, professionalisme og empati både for min CHICO og for mig hans menneskelig mor 🙂 Tusind Tak for Jer Tålmodighed!!!!

Sylvia Laursen

Via Google

Det var nemt at få en tid der passede mig, og dyrlægen var rigtig sød og omsorgsfuld.

Jette Rydahl Sørensen

Via Google

Jeg havde været forbi med mig og min kærestes kattekilling. Og jeg blev mødt af et enormt sød personale, som gjorde det hele lidt nemmere. Samt de var super gode til at give besked af hvad der skete undervejs. Hvilket gjorde mig rigtig tryg. Jeg kom og hentede min kat efter omkring 3 timer. Og nu her 3 dage efter har han det meget bedre 🙂

Ida

Via Trustpilot