Hvalpetræning på Amager, København

Hvalpetræning består af mere end blot lydighedsøvelser. Hos Hjørnegårdens Dyreklinik vil du møde Trine Jensen til hvalpetræning, der er uddannet hundetræner med flere års erfaring. Man kan aldrig påbegynde træningen for tidligt. Det er nemlig særdeles vigtigt for din hvalps udvikling, at den i en tidlig alder lærer at omgås andre, så den udvikler et tillidsfuldt forhold til omverdenen. Til vores hvalpetræning på Amager har vi foruden lydighedstræning også fokus på socialisering og miljøtræning. Således formindskes risikoen for, at din hvalp udvikler nervøse eller aggressive adfærdstendenser overfor andre hunde og mennesker. Læs om vores træning af hundehvalp og tilmeld dig.

Læs også om vores hvalpelegestue og hundetræning på Amager.

Kontakt os for tidsbestilling til hvalpetræning

Hvis du har spørgsmål til hvalpetræning eller eller ønsker at deltage på et hvalpetræningshold, er du velkommen til at kontakte Hjørnegårdens Dyreklinik.

I vores hvalpetræning på Amager benytter vi os af træningsmetoden kaldet ’positiv forstærkning’. Denne metode er baseret på det videnskabelige princip om, at belønninger er motivationsfremmende i forhold til hundens indlæring. Denne tilgang kommer til udtryk ved, at vi belønner hunden ved god opførsel frem for at straffe ved dårlig opførsel.

Ros og godbidder er derfor vigtige elementer i vores træningsform. Vi er overbeviste om, at denne tilgang sikrer en glad og lydig hund samtidig med, at det opbygger en god relation mellem hund og ejer.

Et godt samarbejde mellem hund og ejer er grundstenen for at kunne udvikle hundens træningsfærdigheder. Til vores hvalpetræning på Amager handler det derfor ikke kun om, at din hund skal lære at forstå dig. Det gælder også om, at få dig til at forstå din hund. Vi hjælper dig med at få en indsigt i hundens væsen, og giver dig værktøjer til at forstå, hvad din hund trives med træningsmæssigt. Det er med udgangspunkt i denne viden, at du kan udarbejde en realistisk målsætning for træningen, som både du og din hund bliver glade for.

Med vores dyreklinik beliggende i Kastrup, har du nem adgang til hvalpetræning på Amager. For at sikre et optimalt resultat, varetages vores kurser udelukkende af certificerede hundeinstruktører, der har grundig erfaring med at arbejde med hunde på et professionelt plan. Hvis du tilmelder dig vores hvalpetræning på Amager, vil du komme på et lille hold bestående af max 6 hunde.

På den måde kan du vide dig sikker på, at der i løbet af hver træningsgang er tid tilovers, hvor du kan rådføre dig med vores hundeinstruktør. Dette er en fordel, hvis du eksempelvis oplever særlige udfordringer med din hund.

Benyt dig af, at din hunds indlæringsevne er bedst som hvalp, og tilmeld dig vores hvalpetræning i København på Amager i dag. Hvis du ønsker at vide mere om vores kurser, er du også altid velkommen til at kontakte os. Se mere om dyrlæge til hunde.

Nyt fra vores verden

01. aug 2024

Vaccination af katte og hunde

Som hvalpe og killinger har hunde og katte intet immunforsvar. De første 2-3 måneder af deres liv…

16. jul 2024

Plej din kanin korrekt

Kaninens popularitet som kæledyr er stigende, og med den rigtige tilgang og pleje…

29. jun 2024

Neutralisering

Neutralisering er en samlet betegnelse for kastration af handyret og sterilisation af hundyret.

Min kat Pablo får en rigtig god behandling af dyrlægen Malene Dickow. Hun husker katten og hans familie med små detaljer selv om vi kommer en gang om året. Det giver følelse af tryghed. Min anden, nu afdøde kat, blev behandlet af Marianne Sølvsten og det var også en rigtig god oplevelse.

Ljudmila Trojanova

Via Google

Mine bedste anbefalinger – Min 9 mdr. hvalp kunne ikke støtte på sit ene forben. Hen over jul og nytår måtte vi forbi Hjørnegården 3 gange da det blev værre og værre. Hjørnegården fandt hver gang en tid til os og fik ham gennem røntgen og relevante undersøgelser, så alt lå klar til deres Ortopæd kom fra ferie efter nytår. Indtil da blev han fint smertebehandlet. Efter nytår fik vi en endelig undersøgelse og diagnose hos ortopæd. Jeg har (heldigvis) ikke meget erfaring med dyrlæger, men jeg har i hele dette forløb følt at min hund var i gode, trygge og kompetente hænder. Nu begynder vi fysioterapi forløb, også hos Hjørnegården. Stor tak til Hjørnegården for at tage jer godt af Carlos og for at finde “huller” til os. Jeg har kun positivt at sige, både om forløb, økonomi, procedurer, åbningstider, velvillighed, personale. Hjørnegården blir vores faste dyrlæge 🐶

Bettina

Via Trustpilot

Mega gode, omsorgfulde og professionelle personale både overfor mine katte ( Tiger og Oreo) og jeg. Er glad for mine katte er tilknyttet denne dyrlæge! Har fået begge mine katte neutraliseret der, fået min ene kats kæbe sat på plads efter et uheld og tjeks. Kan helt klart kun anbefale denne dyrlæge hvis man vil ønsker noget ordentligt!

Angelina

Via Trustpilot

Jeg følte mig utroligt velkommen. Dyrlægen, Malene, var sød og grundig, samt god til at fortælle og forklare hvad der skulle ske med min kat, og hvorfor. Hvilket er utroligt rart. Så tak til Malene 🙂

Sophie Brodin

Via Google

Altid venlige. God tid. Glade for dyrene. Man kan nogle gange være heldig at få lidt mere end hvad man betaler for og priserne er virkelig rimelige. Kommer med både katte og hund og vil fortsætte hos Hjørnegården.

Mette Orsini

Via Google

I får et tital fordi jeg ikke kan give jer et tolvtal, som altid et super dejligt besøg hvor Mikki glæder sig til at komme. Der er altid tid til et klap og et par rosende bemærkninger til Mikki. Der bliver altid spurgt ind til hvordan Mikki har det med sin gigt. Kører gerne den lange vej fra Borup, da både Mikki og jeg føler os meget trygge. Tusind tak for altid god behandling selv når der er en smule travlt.

Mikael Specht

Via Google

Tak til alt personale og især Marlene, der var vores dyrlæge gennem Foxys sidste leveår. Vi fik taget en smuk afsked med hende, hvor Marlene var meget omsorgsfuld og gav sig god tid. Vi har altid fået god og kompetent behandling på alle måder. Vores kommende hund skal helt klart også have jer som dyrlæge.

Annette Freiber

Via Trustpilot

Altid god service, vores hund bliver altid godt behandlet. Fik lavet tandrens for anden gang på Hjørnegården og vi føler virkelig de tager sig godt af vores hund. God kompetent vejledning og dejligt stressfrit miljø.

Ann Pettersson

Via Google

God og venlig behandling og stor tryghed når man kommer med sin kat . Stor anbefaling her fra .

Benita Køppen

Via Google

Jeg bliver simpelthen nødt til at rose Marlene og resten af personalet – I er fantastiske. I forbindelse med blæresten hos min hund har vi fået en helt igennem professionel, kompetent, venlig og yderst empatisk behandling. Der er ikke noget “overbehandling”og man får tid til at stille alle de spørgsmål man nu har, når den er gal med ens firbenede ven. Marlene er yderst reel og knald dygtig og jeg stoler 100% på hende. Og så har de en rigtig god vane med at ringe ofte og følge op på patientens ve og vel efter operation. Jeg er SÅ taknemmelig for jer – tusind tusind tak (også fra Coco)

Karin

Via Trustpilot