Sterilisation af kat

Hunkatten bliver kønsmoden i 6 – 9 måneders alderen. Har du ikke planer om killinger, anbefaler vi derfor sterilisation af katten allerede fra 6 måneders alderen, men indgrebet kan naturligvis foretages i alle aldre også før de 6 måneder. Ved sterilisering indlægges et snit gennem bughulen, hvor æggestokkene og livmoderen fjernes. Herefter syes såret sammen med sting som opløser sig selv. Vi giver desuden din kat laserterapi, som reducerer smerte, inflammation og fremmer heling.

En steriliseret kat er ofte mere rolig, opholder sig tættere på hjemmet og knytter sig i højere grad til ejeren.

Kontakt os for tidsbestilling til sterilisation af kat

Hvis du har spørgsmål til at få steriliseret din kat eller ønsker at bestille tid til sterilisation af din kat, er du velkommen til at kontakte Hjørnegårdens Dyreklinik.

Den mest oplagte årsag til sterilisation af kat er selvfølgelig at forebygge uønskede killinger. Det er vigtigt at huske, at du som ejer af en hunkat har et stort ansvar for, at der ikke kommer uønskede killinger til verden. Desværre er der stadig hvert år mange uønskede killinger, som slås ihjel på ubarmhjertig vis eller som lever et kummerligt liv, som herreløse katte.

Husk også, at de selvsamme katte ikke kommer til dyrlæge og ikke følger de foreskrevne vaccineanbefalinger, så i værste fald vil de udgøre en smittefare for din egen kat.

Medmindre parring eller sterilisation finder sted, vil din hunkat komme i løbetid med 2-3 ugers mellemrum fra forårets komme, henover hele sommeren og frem til efteråret. Hver løbetid varer fra 2 til 12 dage. Med andre ord er din hunkat mere eller mindre vedvarende i løbetid halvdelen af året.

Sterilisation kan også komme på tale på grund af adfærdsmæssige årsager.

Katte er solitære, territoriale dyr og også hunkatten forsvarer sit territorium. Katte lader sig ikke afgrænse af hverken hæk eller plankeværk, men færdes over et forholdsvis stort areal. Da mange af os har valgt at berige vores liv med dette pragtfulde dyr, er det derfor uundgåeligt, at kattens natur ind imellem fører til territoriale magtkampe. Når katte slås sker det ofte, at de både river og bider hinanden med risiko for bylder og overførsel af smitsomme sygdomme som for eksempel katte-aids til følge.

Som en ekstra service tilbyder vi at udføre hjemmekonsultationer i tilfælde af, at dit kæledyr er for svagt til at forlade hjemmet.

Da behandlingerne oftest skal ske på klinikken, er det dog vores klare anbefaling, at du nøje overvejer, om ikke dit kæledyr kan klare turen til klinikken.

En af følgerne ved hunkattens løbetid er det, vi i daglig tale kalder kattejammer, hvor hunkatten, ofte om natten, vil forsøge at tilkalde kvarterets hankatte. Der er tale om meget høje og gennemtrængende, klagende lyde, som bedst kan sammenlignes med et meget ulykkeligt spædbarns gråd. En lyd, der kan holde de fleste af os vågne.

Tidligere var p-piller meget brugt til katte, men der findes ikke p-piller markedsført til katte i Danmark længere, da de giver en frygtelig masse bivirkninger og på ingen måde kan anbefales som løsning. 

Hvis der er specielle formål, der taler for det, såsom avlskatte, så kontakt os for alternative løsninger.

I Hjørnegårdens Dyreklinik steriliserer vi som udgangspunkt ikke din kat, hvis den allerede er i løbetid. Dette skyldes, at der i denne periode er en forøget karforsyning til livmoderen, hvorved risikoen for blødning under operationen øges.

Ti dage efter operationen tilbyder vi gratis kontrol, hvor vi tjekker at alt ser fint ud, inden din kat igen kan få kraven af og sit normale liv tilbage.

  • Sterilisation af hunkatten kræver adgang til bughulen.
  • Der anlægges et snit gennem bughulen, hvorigennem begge æggestokke og livmoderen fjernes.
  • Herefter syes såret omhyggeligt sammen med sting som opløser sig selv.
  • Efter endt operation giver vi i Hjørnegårdens Dyreklinik altid din kat laserterapi, som reducerer smerte og inflammation og som fremmer heling.
  • Hunkatten sendes hjem med krave på (eller bodystocking mod ekstra betaling), som skal bæres i ti dage for at undgå, at katten slikker i såret og derved forhindrer heling og tilfører såret bakterier. I denne periode må din kat ikke komme ud af sikkerhedshensyn.
  • Du vil få smertestilende medicin med hjem til de første dage.
  • Ti dage efter operationen tilbyder vi gratis kontrol, hvor vi tjekker at alt ser fint ud, inden din kat igen kan få kraven af og sit normale liv tilbage.

Nyt fra vores verden

01. aug 2024

Vaccination af katte og hunde

Som hvalpe og killinger har hunde og katte intet immunforsvar. De første 2-3 måneder af deres liv…

16. jul 2024

Plej din kanin korrekt

Kaninens popularitet som kæledyr er stigende, og med den rigtige tilgang og pleje…

29. jun 2024

Neutralisering

Neutralisering er en samlet betegnelse for kastration af handyret og sterilisation af hundyret.

Tak til dyrlæge Malene, for kyndig vejledning. Simba, min kæreste og jeg er vilde med dig. Empatisk, dygtig og stor forståelse for hunde med dyrlægeskræk, den bedste dyrlæge vi nogensinde har mødt.

Sherwin Reyes

Via Google

Havde egentligt bestilt tid til aflivning af min pænt gamle kat (17 år), udfra en anden dyrekliniks bedømmelse. Men den dyrlæge vi ringede til og sender kom ind til, hos Hjørnegården, opfordrede mig til at afvente. Den første dyreklinik mente at katten skulle have opereret i hvert fald halvdelen af hendes tænder væk og ville desuden ikke bekymre sig om andet, hverken blodprøver eller andre ting – prisen for tandoperationen ville mindst løbe op i 15-20.000,- pga. antallet af tænder. Jeg kontaktede herefter Hjørnegården, for at få en 2nd opnion og heldigvis da 🙂 Enden på det hele blev at hun fik fjernet EN knækket kindtand og tjekket via blodprøver som viste at hun reelt var sund og rask, bort set fra en lille smule med nyrerne. Så nu har vi fået en meget kælen kat som spiser tørfoder igen – inden da gad hun ikke spise drak meget og hvis hun spiste, så var det kun vådfoder…. Så jeg og pigerne herhjemme er meget glade for at beholde katten – minus en lille bitte tand 🙂

Malene Mum Trenter

Via Trustpilot

Vi havde aftale hos Marlene. Det var nok den bedste oplevelse for både os som ejere og for vores hund. Vores hund har været nervøs for at være ved dyrelægen i lang tid, men blev hurtig rolig hos Marlene. Der blev undersøgt grundigt og forklaret så alle forstod det. Der var tid til alle mulige spørgsmål. Det var var tydligt at mærke Marlenes passion for dyrevelfærd samt hendes mangeårige erfaring. Der blev kun rådet omkring hvad ville være bedst i vores situation og for vores hund hvilket er dejligt. 🙏🏼

Sabrina Revsbæk

Via Google

Kæmpe anbefaling. Besøget føltes trygt. Personalet var omsorgsfuldt og støttende i en svær beslutning. Kæmpe ros til især Marianne.

Anika Peluffo

Via Google

Frederikke er simpelhen så venlig og dygtig! Vi har været hos hende de sidste par gange. Hos klinikken har vi altid fået en tid hurtigt og de er altid dygtige og effektive! Til info har vi en kat 🙂

Grandice

Via Trustpilot

Utroligt fagligt dygtige dyrlæger, som alle er omsorgsfulde, betænksomme og medfølende. Al personale er vanvittigt søde og imødekommende. Jeg elsker den her klinik!

Michelle Mikkelsen

Via Google

Kan varmt anbefales. Super sødt og empatiske personale. Særligt Malene – bedste dyrlæge ever Vi har benyttet dem gennem flere år.

Lars Rasmussen

Via Trustpilot

Malene er den bedste dyrlæge jeg nogensinde har mødt. Så dygtig, empatisk, ærlig og viste stor forståelse for at vores lille Simba havde dyrlægeskræk. Vi fik en akut tid på dagen, så heldige vi fik Malene, vi vil kun booke hende fremadrettet. Kæmpe stor anbefaling herfra.

Sherwin Reyes

Via Trustpilot

Rigtig godt sted. De tager dit dyr alvorligt. Vores kat blev steriliseret her og de ringede uopfordret dagen efter operationen og spurgte hvordan hun havde det – lille, men meget fin gestus!

Christian Kuhnt

Via Google

Takker af hele vores hjerter Marlene der idag kom hjem og aflivet mine forældres gamle labrador.Du gjorde det at alle havde en god oplevelse og at hunde kunne være i hans vante omgivelser i ro og mag. Tusind tak for den ro du viste fra du kom ind af døren og den omsorg du viste mine forældre i denne triste stund 🙏 tak 🥰

Jannie Faurskov Nielsen

Via Trustpilot