Hvorfor skal hunde vaccineres?

Ligesom mennesker skal hunde vaccineres, så de kan danne antistoffer mod de mest almindelige sygdomme, som vi i dag ikke har tilstrækkelig effektiv behandling imod og som i værste fald kan have dødelig udgang. Antistofferne holder sygdommene i skak og sikrer en sund hund med et stærkt immunforsvar. Af den grund er det vigtigt at fuldføre det anbefalede vaccinationsprogram for din hund. Hos Hjørnegårdens Dyreklinik har vi stor erfaring med vaccination af hunde og hvalpe vaccination, og vi hjælper gerne med at lægge en plan, der kan sikre din bedste vens sundhed.

Kontakt os for tidsbestilling til vaccination

Hvis du har spørgsmål til vaccination på hunde eller ønsker at bestille tid til vaccination, er du velkommen til at kontakte Hjørnegårdens Dyreklinik.

Hundehvalpe fødes uden immunforsvar, og er i den første periode af deres liv afhængige af de antistoffer, de modtager gennem modermælken. Særligt modermælken de første dage er vigtig, da koncentrationen af antistoffer i mælken herefter falder. De antistoffer hvalpen modtager med mælken lever ca. 8 uger, og hvalpen skal derfor vaccineres første gang, når den er omkring 8 uger gammel. For fuld beskyttelse bør vaccinationen gentages allerede når hvalpen er hhv. 12 og 16 uger. Vaccinationens status bør vedligeholdes efter dyrlægens anbefalinger, men ejeren er selv ansvarlig for at følge anbefalingerne.

Ved planlægningen tager dyrlægen hensyn til hundens alder, sundhedsstatus, levested og levevis. Vaccination af hunde varierer fra sted til sted og tager selvfølgelig også hensyn til særlige sygdomsudbrud. Typisk består en kernevaccination af vaccine mod hundesyge, parvovirus (diarre) og smitsom leverbetændelse. Ofte vælger man at supplere med vaccine mod leptospirose (rottesyge) og parainfluenza. Desuden kan man vaccinere mod rabies og flere andre sygdomme, hvis hunden skal rejse, passes eller lignende. Da vacciner jo består af en mikroskopisk del af den sygdom, der vaccineres mod, kan der opstå lette bivirkninger, som fx træthed, særligt hos hvalpe, men dette er helt forventeligt og går oftest over af sig selv inden for en dag. Hvis ikke, bør du kontakte dyrlægen.

Selvom din hund har modtaget de obligatoriske vaccinationer, kan der også være tilfælde, hvor det er nødvendigt med ekstra beskyttelse. Dette gælder f.eks. hvis du skal have din hund med på ferie i udlandet, den skal passes i hundepension eller skal starte til hundetræning.

Som en ekstra service tilbyder vi at udføre hjemmekonsultationer i tilfælde af, at dit kæledyr er for svagt til at forlade hjemmet.

Da behandlingerne oftest skal ske på klinikken, er det dog vores klare anbefaling, at du nøje overvejer, om ikke dit kæledyr kan klare turen til klinikken.

Uanset vaccinationsprogram er et årligt sundhedstjek at anbefale, da mange lidelser herved kan tages i opløbet. Har du spørgsmål til vores vaccinationsprogram, eller er du i tvivl om, hvorvidt din hund har fået alle nødvendige vaccinationer, er du velkommen til at kontakte Hjørnegårdens Dyreklinik for en uforpligtende samtale. Vi foretager vaccinationer af hunde, hvalpe vaccination og andre kæledyr i vores dyrlægeklinik, på Amager.

Nyt fra vores verden

01. aug 2024

Vaccination af katte og hunde

Som hvalpe og killinger har hunde og katte intet immunforsvar. De første 2-3 måneder af deres liv…

16. jul 2024

Plej din kanin korrekt

Kaninens popularitet som kæledyr er stigende, og med den rigtige tilgang og pleje…

29. jun 2024

Neutralisering

Neutralisering er en samlet betegnelse for kastration af handyret og sterilisation af hundyret.

Marlene Dickow er meget professionel og rigtig god til at forklare ting i øjenhøjde. Kæmpe anbefaling herfra!!

Anna Hansen

Via Google

Havde egentligt bestilt tid til aflivning af min pænt gamle kat (17 år), udfra en anden dyrekliniks bedømmelse. Men den dyrlæge vi ringede til og sender kom ind til, hos Hjørnegården, opfordrede mig til at afvente. Den første dyreklinik mente at katten skulle have opereret i hvert fald halvdelen af hendes tænder væk og ville desuden ikke bekymre sig om andet, hverken blodprøver eller andre ting – prisen for tandoperationen ville mindst løbe op i 15-20.000,- pga. antallet af tænder. Jeg kontaktede herefter Hjørnegården, for at få en 2nd opnion og heldigvis da 🙂 Enden på det hele blev at hun fik fjernet EN knækket kindtand og tjekket via blodprøver som viste at hun reelt var sund og rask, bort set fra en lille smule med nyrerne. Så nu har vi fået en meget kælen kat som spiser tørfoder igen – inden da gad hun ikke spise drak meget og hvis hun spiste, så var det kun vådfoder…. Så jeg og pigerne herhjemme er meget glade for at beholde katten – minus en lille bitte tand 🙂

Malene Mum Trenter

Via Trustpilot

Jeg stod akut og skulle bruge en dyrlæge fredag formiddag, da min kat havde smerter i det ene ben. Hjørnegårdens dyreklinik tog hende ind allerede lørdag formiddag og fandt et stort hul i benet. Hun blev lagt i narkose, syet og fik antibiotika samt smertestillende med hjem. Meget professionelt lyttende og sødt personale. Jeg er yderst tilfreds og de får stor anbefaling herfra!

Angelina Horndrup

Via Google

Kæmpe anbefaling. Besøget føltes trygt. Personalet var omsorgsfuldt og støttende i en svær beslutning. Kæmpe ros til især Marianne.

Anika Peluffo

Via Google

I var så søde da vi måtte tage afsked med vores 🐱 3 mdr. senere vores kanin 🐇. Tak for god betjening. Mange hilsner fra Jan og Lone …

Lone Hansen

Via Google

Min hund (Kim) skulle kastreres. Eftersom det var det første store indgreb han skulle have, var jeg meget nervøs. Men lige fra start af blev jeg taget så godt i mod og jeg følte mig meget tryg i at aflevere min bedste ven. Jeg blev meget grundigt sat ind i hvad der skulle ske og hvad jeg skulle gøre efterfølgende. Personalet er simpelthen så søde og hjælpsomme! Jeg er så glad for, at jeg besluttede for, at rykke dyrelæge til et sted, hvor jeg føler mig tryg i, at aflevere min hund. Tak for en god oplevelse!

Nanna Marie Larsen

Via Google

Det var nemt at få en tid der passede mig, og dyrlægen var rigtig sød og omsorgsfuld.

Jette Rydahl Sørensen

Via Google

Altid sød, venlig og god betjening. Top professionelt og man føler sig i gode og trygge hænder.

Line Hinsby

Via Google

Vi havde aftale hos Marlene. Det var nok den bedste oplevelse for både os som ejere og for vores hund. Vores hund har været nervøs for at være ved dyrelægen i lang tid, men blev hurtig rolig hos Marlene. Der blev undersøgt grundigt og forklaret så alle forstod det. Der var tid til alle mulige spørgsmål. Det var var tydligt at mærke Marlenes passion for dyrevelfærd samt hendes mangeårige erfaring. Der blev kun rådet omkring hvad ville være bedst i vores situation og for vores hund hvilket er dejligt. 🙏🏼

Sabrina Revsbæk

Via Google

Kan varmt anbefales. Super sødt og empatiske personale. Særligt Malene – bedste dyrlæge ever Vi har benyttet dem gennem flere år.

Lars Rasmussen

Via Trustpilot