Sterilisation af din hund – en investering i sundhed og trivsel

Hos os forstår vi, at din hund er en del af familien. Derfor er det vigtigt at træffe velovervejede beslutninger omkring hendes sundhed. Sterilisering af din tæve er en sådan beslutning, der kan have mange positive effekter.

Kontakt os for tidsbestilling til sterilisation

Hvis du har spørgsmål til sterilisation af hunde eller ønsker at bestille tid til sterilisation af din hund, er du velkommen til at kontakte Hjørnegårdens Dyreklinik.

Sterilisering, også kendt som en ovariehysterektomi, er en operation, hvor vi fjerner tævens æggestokke og som regel også livmoderen. Dette indgreb foretages under fuld narkose og er en almindelig og sikker procedure. Der er flere gode grunde til at overveje sterilisering af din tæve:

  • Forebyggelse af sygdomme: Sterilisering reducerer risikoen for livmoderbetændelse (pyometra), som er en alvorlig og potentielt livstruende tilstand. Derudover minimeres risikoen for kræft i æggestokke og livmoder.
  • Færre uønskede overraskelser: Du undgår uønskede drægtigheder og de bekymringer og omkostninger, der følger med et kuld hvalpe.
  • Eliminering af løbetid: Sterilisering fjerner tævens løbetid, hvilket betyder, at du slipper for blødning, hanhundes opmærksomhed og de adfærdsændringer, der kan følge med løbetiden.
  • Potentielle adfærdsmæssige fordele: Nogle tæver bliver mere rolige og afbalancerede efter sterilisering. Aggressiv adfærd relateret til hormonelle svingninger kan også reduceres.

Indgrebet foregår under fuld narkose, og din tæve vil være under nøje overvågning af vores erfarne veterinærteam. Vi anvender moderne smertelindring for at sikre, at hun er komfortabel både under og efter operationen.

Efter operationen vil din tæve skulle have ro og hvile i nogle dage. Vi giver dig detaljerede instruktioner om pleje og eventuel medicinering. De fleste tæver kommer sig hurtigt og er tilbage til deres normale aktivitetsniveau inden for en uge.

Er du i tvivl, om sterilisering er det rigtige valg for din hund? Vi er altid klar til at svare på dine spørgsmål og give dig individuel rådgivning. Kontakt os for en konsultation, hvor vi kan diskutere fordele og ulemper samt adressere dine bekymringer. Sammen kan vi træffe den bedste beslutning for din hunds fremtid.

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du vil have kastreret din hund, eller hvis du vil have råd og vejledning fra vores dygtige personale.

Du kontakter os ved enten at ringe på telefon 88 775 775 eller skrive til os på [email protected], og så hører du tilbage fra os hurtigst muligt.

Nyt fra vores verden

01. aug 2024

Vaccination af katte og hunde

Som hvalpe og killinger har hunde og katte intet immunforsvar. De første 2-3 måneder af deres liv…

16. jul 2024

Plej din kanin korrekt

Kaninens popularitet som kæledyr er stigende, og med den rigtige tilgang og pleje…

29. jun 2024

Neutralisering

Neutralisering er en samlet betegnelse for kastration af handyret og sterilisation af hundyret.

Marlene Dickow er meget professionel og rigtig god til at forklare ting i øjenhøjde. Kæmpe anbefaling herfra!!

Anna Hansen

Via Google

Meget professionelt og omsorgsfuldt personale. Altid tid til at forklare, hvis man har spørgsmål og de giver sig god tid. Dejlige lyse lokaler og god plads. Er kommet i 11 år og min hund føler sig meget tryg.

Maria

Via Trustpilot

Super professionelt og venligt personale som også lytter til hvad ejeren har at sige. Klinikken har nogen fair priser og virker til ikke at “over” behandle dyrene. Jeg er meget glad for at vi er skiftet til dem.

Julie Nielsen

Via Google

Vi har fundet Hjørnegårdens dyreklinik lidt senere og er mega glade for det! Det er generelt professionel service. Har nu fået 4 katte øremærket og steriliseret her og de er altid søde og lægerne er ekstremt professionelle! Det eneste lille minus er at her altid er travlt, da rigtig mange dyre ejere benytter dem. Og så kan jeg læse at andre syntes de er dyre. Det har jeg ikke selv oplevet endnu.

Frej Lund Adamsen

Via Trustpilot

Virkelig sød dyrlæge, der tog sig god tid. Min hund var meget tryg (hun er normalt meget nervøs)

Ewa Daniel

Via Google

Altid god service, vores hund bliver altid godt behandlet. Fik lavet tandrens for anden gang på Hjørnegården og vi føler virkelig de tager sig godt af vores hund. God kompetent vejledning og dejligt stressfrit miljø.

Ann Pettersson

Via Google

Jeg kan kun give de varmeste anbefalinger til denne dyreklinik, jeg er kommet der i flere år. Min hund Albert elsker, at komme til dyrlægen og leder efter sin dyrlæge så snart vi kommer. Personalet er så profesionelle, omsorgsfulde og utrolig dygtige. De er der ikke bare for, at tjene penge men fordi de elsker dyr og har et brændende ønske om at hjælpe deres patienter men også deres pårørende. De lytter til ens ønsker og bekymringer. Men vil til værd en tid sige deres anbefaling som den nu foreligger, og der er fantastisk. Så ved jeg hvor jeg står. Jeg kommer aldrig til, at skifte dyrlæge! 🙏🏼🙏🏼

Maria Bruun

Via Google

Tog os lidt tid, men endelig fandt vi en rigtig god dyreklinik og vi har haft alle vores katte registreret her. Enormt god service og professionelle læger, aldrig haft problemer med dem! Det eneste lille minus er at de er så populære at der ofte er kø og mange mennesker derinde.

Frej Lund Adamsen

Via Google

Det var vores første besøg og desværre også det sidste med vores gamle hund Luna. Vores sædvanlige dyrlæge kunne ikke tage hende og der var alt for lang ventetid hos kbh dyrehospital. Vi fik anbefalet Hjørnegårdens Dyreklinik og de fik presset os ind i et travlt skema. Dyrlægen Lasse var rolig, venlig, ærlig og virkede dygtig. Der var desværre ikke mere at stille op for vores gamle hund og vi måtte tage den svære beslutning at sige farvel. Jeg synes vi fik en meget fin, empatisk rådgivning og behandling trods den triste anledning. Det blev så værdig og fin en afsked som det var muligt, tak til Lasse for det.

Christina Jespersen

Via Google

Rigtig godt sted. De tager dit dyr alvorligt. Vores kat blev steriliseret her og de ringede uopfordret dagen efter operationen og spurgte hvordan hun havde det – lille, men meget fin gestus!

Christian Kuhnt

Via Google