Hundeklip og vask

Vi tilbyder klip af hunde med elektrisk klipper i det man typisk kalder hvalpeklip. Vores skær klipper i længder fra 3 mm til 13 mm. Længden på pelsen og hvordan vi skal klippe ører og hale, aftales på forhånd. Dog skal klipperen kunne komme igennem pelsen, hvilket betyder at filtret pels sætter begrænsninger for, hvor langt vi kan klippe pelsen.

Vi har ikke mulighed for at lave racespecifikke klipninger, klipning udelukkende med saks eller trimninger. Vi tilbyder ej heller bamseklip.

Kontakt os for tidsbestilling til hundeklip og vask

Hvis du har spørgsmål til hundeklip og vask på hunde eller ønsker at bestille tid til hundeklip og vask, er du velkommen til at kontakte Hjørnegårdens Dyreklinik.

Hundeklip inkluderer vask, føn og negleklip (hvis dette er muligt). Er der ikke behov for at klippe hele hunden, kan man nøjes med klipning ved øjne, klør, poter og/eller hygiejnisk udvalgte områder.

Vi anbefaler at hunden afleveres- og hentes efter endt klip, da de fleste hunde bliver mindre stressede, når ejer ikke er til stede under bad og klipning.

Klipningen starter med en grov klipning, hvor der tages af længden, derefter bades og føntørres hunden, og så bliver klipningen finjusteret.

– Derfor er det vigtigt (af hensyn til skærene) at hunden kommer tør- og fri for mudder mm.

Hundeklip med vask <10 kg2 timer750,00 kr
Hundeklip med vask 10-20 kg2 timer 895,00 kr
Hundeklip med vask >20 kg2,5 timer Spørg for pris
Kloklip (uden klip- og vask)15 min 135,00 kr
Analkirtler (kun i forbindelse med vask)135,00 kr
Poteklip15 min 135,00 kr
Intim klip15 min 135,00 kr
Klip ved øjne15 min135,00 kr
Vask og føn <10 kg30 min325,00 kr
Vask og føn 10-20 kg45 min415,00 kr
Vask og føn >20 kg45 min535,00 kr
Klippepakke – Hvalpe (under 4 mdr) – Vask, føn, småklip, negleklip60 min500,00 kr

– Ved køb af flere “småbehandlinger” gives rabat – spørg ved booking

Nyt fra vores verden

01. aug 2024

Vaccination af katte og hunde

Som hvalpe og killinger har hunde og katte intet immunforsvar. De første 2-3 måneder af deres liv…

16. jul 2024

Plej din kanin korrekt

Kaninens popularitet som kæledyr er stigende, og med den rigtige tilgang og pleje…

29. jun 2024

Neutralisering

Neutralisering er en samlet betegnelse for kastration af handyret og sterilisation af hundyret.

Frederikke er simpelhen så venlig og dygtig! Vi har været hos hende de sidste par gange. Hos klinikken har vi altid fået en tid hurtigt og de er altid dygtige og effektive! Til info har vi en kat 🙂

Grandice

Via Trustpilot

Virkelig sød dyrlæge, der tog sig god tid. Min hund var meget tryg (hun er normalt meget nervøs)

Ewa Daniel

Via Google

CHICO er mit alt og for min familie. Jeg har aldrig haft eh hund før, alt er nyt for mig. Chicos dyrelæge vejledte mig, lyttede til mig og behandlede Chico med stor blidhed og hengivenhed fra den første dag vi besøgte klinikken, personalet er altid opmærksomme, hjælpsomme og hilse på os, nå vi ankommer, derfor valgte jeg denne dyreklinik, der er varm, professionalisme og empati både for min CHICO og for mig hans menneskelig mor 🙂 Tusind Tak for Jer Tålmodighed!!!!

Sylvia Laursen

Via Google

Dejligt og trygt sted, både for mine katte og mig. Jeg har adskillige gode oplevelser med klinikken, og er meget taknemmelig for den grundige behandling mine katte har modtaget. Jeg glemmer aldrig da kirurgen på stedet tilbød at møde ind på sin fridag for at operere min kat. Takket være det hurtige initiativ, kom han godt igennem det, og er nu totalt umærket af oplevelsen. Det vil jeg altid være enormt taknemmelig for. ♡

Julie

Via Google

Jeg bliver simpelthen nødt til at rose Marlene og resten af personalet – I er fantastiske. I forbindelse med blæresten hos min hund har vi fået en helt igennem professionel, kompetent, venlig og yderst empatisk behandling. Der er ikke noget “overbehandling”og man får tid til at stille alle de spørgsmål man nu har, når den er gal med ens firbenede ven. Marlene er yderst reel og knald dygtig og jeg stoler 100% på hende. Og så har de en rigtig god vane med at ringe ofte og følge op på patientens ve og vel efter operation. Jeg er SÅ taknemmelig for jer – tusind tusind tak (også fra Coco)

Karin

Via Trustpilot

Tog os lidt tid, men endelig fandt vi en rigtig god dyreklinik og vi har haft alle vores katte registreret her. Enormt god service og professionelle læger, aldrig haft problemer med dem! Det eneste lille minus er at de er så populære at der ofte er kø og mange mennesker derinde.

Frej Lund Adamsen

Via Google

Min kat havde flækket sin nedre blinkhinde, og dyrlægen gav mig de forskellige muligheder. Jeg valgte livrem og seler – operation – og det kunne de klare samme dag! Efterfølgen har der været tryghedsopringninger: hvordan var det første døgn gået? Kontaktede dem et par dage efter da min kat ikke havde haft aff. Og fik god vejledning. Super tilfreds med deres dygtighed og omsorg for min kat. Positive aspekter Svartid, Pålidelighed, Kvalitet, Professionalisme, Priser

Jeanne Brodersen

Via Google

Opmærksomhed mod min hund og søde medarbejder. Jeg sætter ligeledes pris på at jeg blev ringet op dagen efter en operation og blev spurgt om hvordan min hund havde det samt om den detaljerede og godt forklaret situation fra dyrlægen både med et brev som jeg kunne tage med hjem og læse i ro og på selve dyrklinikken.

Home Reborn

Via Google

Altid sød, venlig og god betjening. Top professionelt og man føler sig i gode og trygge hænder.

Line Hinsby

Via Google

Det var nemt at få en tid der passede mig, og dyrlægen var rigtig sød og omsorgsfuld.

Jette Rydahl Sørensen

Via Google