Løbetid hos katte

Løbetid hos katte markerer, at de er kønsmodne og i stand til at blive drægtige. Alle hunkatte kommer i løbetid, og det er derfor et forhold, du skal være opmærksom på, når du anskaffer dig en hunkat.

Det er meget forskelligt, hvornår løbetid hos katte indtræffer. Katte kommer typisk i løbetid første gang, når de er seks måneder gamle, men årstid, alder, race og sundhedstilstand er blot nogle ud af mange faktorer, som har betydning for den første løbetid hos katte.

Kontakt os for tidsbestilling til sterilisation af kat

Hvis du har spørgsmål til at få steriliseret din kat eller ønsker at bestille tid til sterilisation af din kat, er du velkommen til at kontakte Hjørnegårdens Dyreklinik.

Løbetid hos katte varer typisk 7-10 dage, og der går som regel 2-3 uger mellem hver løbetid. Hvor ofte katte kommer i løbetid afhænger dog af, hvorvidt der er tale om ude- eller indekatte.

Hvis din kat lever ude, er det almindeligt, at kattens brunstcyklus resulterer i løbetid fra januar/februar og indtil september/oktober. Således er der som regel ikke løbetid hos katte, der lever udenfor i vintermånederne.

Anderledes ser det ud for indekatte. Løbetid hos katte afhænger nemlig af lyspåvirkningen, og da lysmængden indendøre typisk ikke ændres fra årstid til årstid, vil katte, der holdes inde, kunne komme i løbetid hele året rundt.

Til forskel fra hunde viser løbetid hos katte sig sjældent fysisk ved blod fra kønsdelene. Den naturlige årsag til dette er, at katte ikke får ægløsning, medmindre de har parret sig. Dog viser løbetid hos katte sig på andre måder, og følgende fem ting er typiske tegn på, at din kat er i løbetid:

  • Din kat miaver mere end normalt
  • Din kat bliver mere kontaktsøgende og snor sig op ad dine ben
  • Din kat smider sig på gulvet og laver vridende bevægelser
  • Hankatte i nabolaget flokkes om din hunkat – i nogle tilfælde kan det resultere i kampe hankattene imellem
  • Din kat bliver mere urolig og vil ud at finde sig en hankat, den kan parre sig med

Hvis du ikke ønsker, at din kat kommer i løbetid, kan du vælge at lade den sterilisere.
Ved sterilisation fjernes løbetid hos katte og dermed også muligheden for at få killinger.

Læs mere om sterilisation af kat.

Som en ekstra service tilbyder vi at udføre hjemmekonsultationer i tilfælde af, at dit kæledyr er for svagt til at forlade hjemmet.

Da behandlingerne oftest skal ske på klinikken, er det dog vores klare anbefaling, at du nøje overvejer, om ikke dit kæledyr kan klare turen til klinikken.

Nyt fra vores verden

01. aug 2024

Vaccination af katte og hunde

Som hvalpe og killinger har hunde og katte intet immunforsvar. De første 2-3 måneder af deres liv…

16. jul 2024

Plej din kanin korrekt

Kaninens popularitet som kæledyr er stigende, og med den rigtige tilgang og pleje…

29. jun 2024

Neutralisering

Neutralisering er en samlet betegnelse for kastration af handyret og sterilisation af hundyret.

Malene er den bedste dyrlæge jeg nogensinde har mødt. Så dygtig, empatisk, ærlig og viste stor forståelse for at vores lille Simba havde dyrlægeskræk. Vi fik en akut tid på dagen, så heldige vi fik Malene, vi vil kun booke hende fremadrettet. Kæmpe stor anbefaling herfra.

Sherwin Reyes

Via Trustpilot

Jeg bliver simpelthen nødt til at rose Marlene og resten af personalet – I er fantastiske. I forbindelse med blæresten hos min hund har vi fået en helt igennem professionel, kompetent, venlig og yderst empatisk behandling. Der er ikke noget “overbehandling”og man får tid til at stille alle de spørgsmål man nu har, når den er gal med ens firbenede ven. Marlene er yderst reel og knald dygtig og jeg stoler 100% på hende. Og så har de en rigtig god vane med at ringe ofte og følge op på patientens ve og vel efter operation. Jeg er SÅ taknemmelig for jer – tusind tusind tak (også fra Coco)

Karin

Via Trustpilot

Altid god service, vores hund bliver altid godt behandlet. Fik lavet tandrens for anden gang på Hjørnegården og vi føler virkelig de tager sig godt af vores hund. God kompetent vejledning og dejligt stressfrit miljø.

Ann Pettersson

Via Google

CHICO er mit alt og for min familie. Jeg har aldrig haft eh hund før, alt er nyt for mig. Chicos dyrelæge vejledte mig, lyttede til mig og behandlede Chico med stor blidhed og hengivenhed fra den første dag vi besøgte klinikken, personalet er altid opmærksomme, hjælpsomme og hilse på os, nå vi ankommer, derfor valgte jeg denne dyreklinik, der er varm, professionalisme og empati både for min CHICO og for mig hans menneskelig mor 🙂 Tusind Tak for Jer Tålmodighed!!!!

Sylvia Laursen

Via Google

Hos Hjørnegården har de altid tid, empati og de helt rigtige kompetencer for at behandle vores hund. Vi har anbefalet Hjørnegården flere gange og kommer også til det i fremtiden. Tak for jer ♥️🐶 …

Anne Høyer

Via Google

Min kat havde flækket sin nedre blinkhinde, og dyrlægen gav mig de forskellige muligheder. Jeg valgte livrem og seler – operation – og det kunne de klare samme dag! Efterfølgen har der været tryghedsopringninger: hvordan var det første døgn gået? Kontaktede dem et par dage efter da min kat ikke havde haft aff. Og fik god vejledning. Super tilfreds med deres dygtighed og omsorg for min kat. Positive aspekter Svartid, Pålidelighed, Kvalitet, Professionalisme, Priser

Jeanne Brodersen

Via Google

Venlig modtagelse, søde mennesker, Missi faldt helt til ro. Fik god behandling, både Missi og jeg

B. Jensen

Via Trustpilot

Altid venligt personale, god ro omkring undersøgelsen. God vejledning. Dygtige og engagerede dyrlæger og medarbejdere. Ville aldrig vælge andet og kører gerne længere selv om der er andre dyrlæger tættere på mig lige omkring Ørestad. Serviceniveauet og empatien er ikke nær så højt og ikke den samme gode atmosfære omkring besøget

Lene Wulff

Via Google

Jeg havde været forbi med mig og min kærestes kattekilling. Og jeg blev mødt af et enormt sød personale, som gjorde det hele lidt nemmere. Samt de var super gode til at give besked af hvad der skete undervejs. Hvilket gjorde mig rigtig tryg, samt dyrelægen var også enormt god til at fortælle mig om hvad jeg så skulle gøre når jeg kom hjem så han kunne få den bedste bedring. Jeg kom og hentede min kat efter omkring 3 timer. Og nu her 3 dage efter har han det meget bedre 🙂

Ida Ryttersø Andresen

Via Google

Virkelig sød dyrlæge, der tog sig god tid. Min hund var meget tryg (hun er normalt meget nervøs)

Ewa Daniel

Via Google